2012. december 27., csütörtök

Samsara

December 20-tól kerül bemutatásra a hazai mozikban a régen várt Samsara dokumentumfilm. A Baraka sokak számára ismerős, ez a film szintén ugyanazon rendezők alkotása (Ron Fricke és Mark Magidson).

Elemezgetni nincs értelme a fimet, erről elég sokat olvashattok különböző oldalakon. Azoknak ajánlom, akik nyitottak az un. meditatív filmek iránt, Baraka rajongóknak pedig egyenesen kötelező!

Debrecenben itt tudjátok elcsípni a Samsará-t, addig is egy kis előzetes kedvcsináló:


The documentary film Samsara has been shown in the cinemas. The film Baraka could be known for all which is created by the same directors (Ron Fricke and Mark Magidson).

There is no sense to analyse the film, you can read lots of article online. Check in your cinema where and when you can watch the movie, until that there is a short trailer.

2012. november 10., szombat

Foli

Minden mozgás ritmus, az élet ritmus, minden egyes léptünk, beszédünk, minden egyes szívverés, lélegzet ritmus szerint zajlik. Az emberek, a társadalom ritmusban élnek egymással. Az emberi élet szakaszai is ritmusban telnek, a napok, az évszakok, évek ritmusban haladnak.

Lehetne még folytatni e közhelyeknek tűnő kijelentéseket, mégis így van. A Malinke törzs szava a ritmusra a FOLI. Számukra ez a szó messze túlmutat a doboláson, a táncon és a hangon. Az élet minden területén megtalálható. 

A lenti film ezt tárja fel elénk, melyben a ritmust nemcsak halljuk, de látjuk is. A film segítségével átélhetjük, sőt átértékelhetjük mindazt, amit ez az egyszerű szó, hogy ritmus - FOLI - magában foglal. Aki a ritmus szerint él, az a természet szerint él. 

Life has a rhythm, it's constantly moving. The word for rhythm (used by the Malinke tribe) is FOLI. It is a word that encompasses so much more than drumming, dancing or sound. It's found in every part of daily life. In this film you not only hear and feel rhythm but you see it. It's an extraordinary blend of image and sound that feeds the senses and reminds us all how essential it is.


(Rendezte/Directed by: Thomas Roebers és Floris Leeuwenberg. Hang/Sound: Bjorn Warning. Készült/Place: Baro, Guinea.)

2012. október 10., szerda

K-Zaj

A K-Zaj egyik színfoltja a debreceni könnyűzenei életnek. Egyike azon zenekaroknak, mely több figyelmet érdemelne. Élőben természetesen teljesen más hatást keltenek, mint a Cukros Citrancs EP-n. Ez utóbbi teljesen megállná a helyét a hazai rádiókban is akár.
El tudnám őket képzelni egy-két, műfajilag közel álló, befutott banda társaságában turnézni, pl. Irie Maffia, Akkezdet Phiai, Punnany Massif. Ebből a stílusukra is lehet következtetni: hip-hop élő hangszerelésben, sok-sok fűszerrel, mint funk, jazzy, rock. 
Néhány szót a tagokról... Milotai Geri, az énekes/MC érett szövegekkel, pontos ritmikával prezentálja mondanivalóját, mely a Gyónásban szépen meg is mutatkozik számunkra. A csapat másik motorja Urbán Bence, a Gidnim'Rém, igazi reneszánsz ember. Itt gitáron játszik, amúgy annyi hangszere van már otthon, hogy el se fér a szobájában. Kiválóan dobol, billentyűzik, ütőzik és még sorolhatnám, s persze van egy rakás zenei projektje. A basszus groove-okat Seres Balázs szolgáltatja, élőben mutatkozik meg igazán tehetsége. Dobon Török Emese játszik, szintén magas fokon. Ő jelenleg a Kőbányai Zenesuliban tanul, tehát nagy jövő állhat előtte, mint zenész. Mosek Márti, a zenekar másik női tagja vokálozik, gyönyörű hangja itt is megmutatkozik. 
Tehát K-Zaj-ra fel, lessétek az EP-t! Elérhetitek őket a Facebook-on, az EP dalai letölthetőek a Soundcloud-on. Figyeljétek!




K-Zaj is one of the most interesting band in Debrecen which should deserve more attention. As a live band they have different impression then in this EP what could be played by the radio stations. I can imagine them in a tour with some similar bands like Irie Maffia, Akkezdet Phiai or Punnany Massif. The style is hip-hop in live with spices like funk, jazzy, rock. 
Some words about the members... Geri Milotai (vocal/MC) represents mellow lyrics in exact rhythms. Bence Urbán, the Gidnim'Rém is a renaissance man. Now he plays the guitar but can play different instruments like drums, percussion and keyboards. Bass grooves are played by Balázs Seres, drums are played by Emese Török and Márti Mosek made the vocals all in a high level.



2012. szeptember 23., vasárnap

Sacred Space

Ír jezsuiták által létrehozott oldal, mely arra biztat minket, szánjunk napi 10 percet egy rövid imádságra. Fontos kiemelni, nem kell feltétlenül kereszténynek vagy vallásosnak lennünk ahhoz, hogy használjuk ezt az oldalt. Az ima egyetemes, vallásoktól független. A forma eltérhet, a lényeg azonos. Viszont nem árt időnként visszavonulnunk, lecsendesednünk, ha csak egy rövid időre is. Ehhez nyújt segítséget az oldal.

http://www.szentter.com/

A website created by Irish Jesuits which recommends us to take 10 minutes for a short prayer. It is important to note that it is not necessary to be Chritian or religious to use this site. Indeed the prayer is universal and independent from any religions. The form could be different the essence is the same. But sometimes it is useful to withdraw and calm down at least for a short time. This site can help for that.

http://www.sacredspace.ie/


2012. augusztus 19., vasárnap

Biosphere

A Biosphere azon filmek közzé tartozik, mint a Baraka vagy a nemsokára bemutatásra kerülő Samsara. A Föld bolygó, az emberek, a városok és szokások audiovizuális bemutatása. Az űrutazástól Tibeten és az óceánok világán át New York és Párizs nagyvárosi forgatagáig vezet körbe minket a film.

Az emberi népesség négy naponta egy millió fővel gyarapodik s mára elértük a 7 milliárdot. Ez főként akkor tűnik aggasztónak, mikor belegondolunk, hogy 1970-ben még csak 3,5 milliárdan éltünk a Földön, vagyis fele ennyien.

A népesség növekedésével újfajta környezeti problémákkal is szembesülünk. Annak ellenére, hogy talán jobban odafigyelünk környezetünk védelmére, az ellene tett pusztítás is számottevő. Olybá tűnik, nem törődünk eleget bolygónk jövőjével.

Szóval mi is az a bioszféra? Egyszerűen fogalmazva bolygónk felszínének azon része, ahol minden élőlény létezni képes. A legmélyebb földrétegektől az óceánokon át az atmoszféra legmagasabb szintjéig, ahol az élet kialakulhat.

An audiovisual presentation about our planet, its people, its cities, its habitat. The human population of our planet is steadily increasing at the rate of one million more people every four days, and the total human population is now over seven thousand million! This is quite frightening when you remember that in 1970 there were fewer than 3,500 million humans inhabiting the world. 

As the human population increases, so do environmental problems of every kind. More attention is now being paid to the environment, but huge damage is still being done throughout the world. At the moment there is not enough thought for the future. 

So what is the biosphere? Put simply, it’s the bit on the outside of the planet, where all living things are able to exist. It includes the deepest layers of soils and ocean trenches, upwards to the highest levels of the atmosphere in which any form of life (including dormant spores, bacteria or other cells) is present.


2012. augusztus 7., kedd

Folk's not dead

Debreceni zenészek és zenemű kedvelők körében ismerősen cseng Arany Zoltán neve, ha máshonnan nem, a Perro Negro zenekarból. Nekem róla sokszor beugrik Nikola Parov, aki Zolihoz hasonlóan rengetegféle népi pengetős, vonós, fúvós és ütős hangszeren játszik, olyanokon, amikről az ember még csak nem is hallott. Megszámolni is nehéz lenne hangszerarzenálját, arról nem is beszélve, ahogyan játszik rajtuk. 

Felmerül a kérdés, honnan tanult meg mindezeken játszani, hol leste el a technikáit, honnan szerzi az eredeti hanganyagokat. Youtube csatornáját, melyen 106 saját videó szerepel, több, mint 3 millióan nézték meg, vannak természetesen népszerűbb darabok, főleg középkori zenék. 

S hogy milyen nemzetek zenéit játssza is ő? A teljesség igénye nélkül: bolgár, macedón, görög, török, arab, spanyol, portugál, ír, kelta, dél-amerikai és persze magyar népzene. A világzene kifejezést nem szereti, helyette inkább a 'folk'-ot használja. 

Zoli már egészen kis korától, 4 évesen kezdett el zenét tanulni zeneóvodában. Tinédzser korában már egyre inkább csak a folk zene felé kezdett kacsingatni és a mai napig is erre esküszik leginkább. Két saját albuma is megjelent, az egyik 'Folk's not dead!' címen, valamint a Perro Negro-val is szép sikereket érnek el, mely zenekar idén ünnepelte 10. születésnapi buliját a Modem kertben. Emellett persze több formációban is szerepel, illetve önállóan is sokszor hívják. 

Úgy gondolom, a Zolihoz hasonló zenész tehetségek több figyelmet érdemelnének hazánkban, hány és hány zenészről írhatnám még e sorokat! És szerencsések vagyunk mi, debreceniek is, hogy városunkban oly sok jó zenész születik. Zoli közülük az egyik, ha tehetitek, nézegessétek videó csatornáját, csemegézzetek a különböző stílusok közül és élőben is nézzétek játékát. 

Ízelítőül egyik népszerű videója:



Arany Zoltán saját oldala:

Arany Zoltán Youtube csatornája:
http://www.youtube.com/user/aranzoltan/videos

Arany Zoltan' name is well known in the music life of Debrecen unless from the band Perro Negro. Like  the musician Nikola Parov Zoltan also can play many kind plucked, string, blower and percussion folk instruments what are usually unknown for us. It is hard to count all of that indeed how he can play on. 

The question is how he had learnt to play the technics and how to collect the original materials. His Youtube channel has 106 videos with more than 3 million hits, the most popular songs are the medieval and Renaissance songs.

What kind of folk songs are played? Bulgarian, Macedonian, Greek, Turkish, Arabic, Spanish, Portuguese, Irish, Celtic, South-American and of course Hungarian folk songs. He prefer to use 'folk' instead of 'world music'. 

Zoli had started to learn music in a very young age  - 4 years old - in a music kindergarten. At this teenage he had turned more to folk music which is his favourite since today. 2 own albums had been released, one of these is 'Folk's not dead' and the and the 10 years old Perro Negro is also popular. Beside of these he has many other music projects.

On my opinion talented musicians like Zoltan should deserve more attention in Hungary. As a citizen of Debrecen we are lucky to have many good musicians and one of them is Zoli. My advice is to check his channel and select from the styles you like or visit his concerts.

Arany Zoltán' website:

Arany Zoltán's Youtube channel:

2012. július 13., péntek

Popper Péter - Istenek órája

"Elindultam egy vándorútra. A vándorút során sok mindenbe beleszagoltam, egy kicsit szellemi kóbor kutyává váltam, amelyik ideszagol, odaszagol. Ebből valami olyasmi történt, hogy kikovácsolódott bennem valami saját (...) nem vallás az, de van egy saját hitrendszerem."

"Érdekes, hogy a nagyhatású vallások mindig Közel- vagy Távol-Keleten jöttek létre. És földrajzilag legtöbbször hegyes vidéken. (...) Vajon miért? Ott közelebb van a Föld az Éghez? Ki tudja?"

"Ha nagy bajban vagyunk, betegségek, lelki krízisek esetén, sokszor visszanyúlunk a mágiához, a varázsláshoz, a csodaváráshoz, irracionálisan hatalmassá növelt, mágikus erejű guruk, fényt és energiát adó szellemi vezetők imádatához. (...) Amiből az ő hatalmuk fakad, az a mi hitünk, a bennük való hitünk ereje - a segítségükkel felszabaduló saját erőnk."



A '96-ban megjelent kötet - mely egy tv-sorozat esszenciája - ma sem veszt hiteléből. Popper Péter sem. Mélyen szántó gondolatai mélyen elgondolkodtatják az embert - persze csak ha fogékony e téma, a valláspszichológia iránt. Sok esetben magam is magamra ismerek benne. De hát ettől jó egy könyv, nem igaz?

"Itt van a mécses. Egész éjjel dolgoztam a fényénél. Reggel eloltom. Másnap este újra meggyújtom. Az edény ugyanaz, a kanóc ugyanaz, az olaj ugyanaz. De ugyanaz-e a láng, amelyik fellobban a következő éjszakán?" (Buddha)

(Popper Péter - Istenek órája, Türelem Háza Bt. Kiadó, Bp., 1996)

This post is relevant only for Hungarian people!

2012. július 9., hétfő

The 3rd colour is amber

Most a nagy melegben eszembe jutott a tavaly január végén tartott "The 3rd colour is amber" szemináriumunk. Mint ahogy az nevében is szerepel, ez volt a harmadik ilyen alkalom, egy zenei találkozó és műhely 13-14 ország részvételével, melyeknek fele mediterrán térségből érkezett - Tunézia, Izrael, Palesztina, Marokkó, Jordánia, Egyiptom, Zöld-foki Szigetek.
Mindhárom alkalommal pályázati pénzből tudtuk megvalósítani a projekteket a Diagonál Egyesülettel közösen. Jövőre is tervezünk, reméljük összejön, addig is a tavalyiról egy kis hangulat felvillanás:

Now in this hot weather came to my mind the "The 3rd colour is amber" seminar organised in January last year. As it is visible that was the third occasion, a musical meeting and workshop with 13-14 country participation, half of the participants arrived from Euromed countries - Tunisia, Israel, Palestine, Morocco, Jordan, Egypt and Cape Verde Islands.
All the three projects were sponsored by foundings of Diagonal Association. We are planing the next one for the next year and we hope it will come true. In the meantime there is small presentation from the last one:


2012. június 16., szombat

Tűz és ritmus


Láthatóak, hallhatóak leszünk a fenti helyen és időpontban Debrecenben. Afrikai ritmusok, djole, sökö, némi improvizáció tűzzsonglőrök kíséretében!

Bövebb infó itt.

Latin lüktetés, spanyol, portugál, kubai dalok, mediterrán hangulat... Szintén a Halközben, csak egy másik csapattal, a Malagával, melynek fő motorja Arany Zoltán barátunk.


S végül, de nem utolsó sorban: Morze koncert a június 22-én a Romkertben, akusztikus kivitelben, vendégekkel, szintén szabad téren.



Bövebb infó e koncertről ezen az oldalon olvasható.

Mindhárom alkalomra szeretettel várunk Titeket!

This post is relevant only for Hungarian people!

2012. június 10., vasárnap

Space Balett

A Morze és K-Zaj tagokból álló Space Balett Organik nem más, mint közös örömzenélés. Főként saját dalokat játszunk, az alább hallható 'Kölyöksámán' épp egy K-Zaj opusz. A hangszerelés inkább akusztikus, több ütős hangszerrel, metallofonnal, bendzsóval, stílus szerint jazz-funk-rock-hiphop-blues, egy kis progresszivitással fűszerezve. 

Legközelebb június 22-én a debreceni Romkertben lesz a csapat látható szabadtéren. Az részletek itt olvashatóak. 

E felvételt - mint ahogy ez látszik is - spontán módon, a próbaterem előtt vettük fel, készült még több szám is, melyeket később láthattok majd.


További info: www.morzeonline.hu

Space Balett Organik is a joy music gathering from the band Morze and K-Zaj. We play mainly own songs, this below is a K-Zaj opus ('Kölyöksámán' means Saman kid). The instrumentation is accoustic with  percussions, metalophone and bonjo, the style is jazz-funk-rock-hiphop-blues with a bit of progressivity.


2012. május 30., szerda

Szökők

Hadd beszéljek haza egy kicsit... Alakult egy ütőegyüttes idén, tagjaival már rég együtt zenélgetünk ilyen-olyan formációkban. Csak ütős hangszerekről lévén szó, főleg afrikai és a saját szerzeményeket játszunk, legtöbb esetben a Tűzről Pattant Zsonglőr Csapat is elkísér bennünket. 
A zene és a tánc - pontosabban az afrikai dobolás és tűzzsonglőrködés - kéz a kézben jár együtt, életre keltve a tüzet. A külső és belső tűz összhangja. Ritmus, fény, lüktetés, tűz, hő, láz, eksztázis.

Íme a zsonglőr csapat első promó videója:


Minket pedig, a Szökők Ütőegyüttest az alábbi oldalon találhatsz meg:
http://szokok.jimdo.com/

Let me write a bit about our activity... A percussion band was formed this year, we play together for a long time in different music projects. Being a percussion band we play mostly African and some own songs and rhythms, in many case accompanied by 'Acne from fire' Fire Juggler Team.
Music and dance - notedly African drumming and fire juggling - walk hand by hand vivifying fire. Harmony of   external and inner fire. Rhythm, light, vibration, fire, heat, fever, extasy.

Here is the first promotion video by the juggler team:
(see above)

Website of Szökők Percussion Band:
http://szokok.jimdo.com/

2012. május 20., vasárnap

Zen - Fabian Enzinger filmje

Egy kiváló japán dokumentumfilmet nézhetünk meg a zenről, mely 1999 telén, újév környékén készült. E szavak nélküli film által betekintést nyerünk a zen templomok hétköznapjaiba. A film hűen tükrözi a zen szellemiségét és az elme valódi természetét. 
Rendezője Fabian Enzinger, zenéjét szerezte Michael Stearns (Baraka) és Virgil Enzinger.


A brilliant Japanese documentary film about zen which was made around new year time in winter 1999. We can insight the daily life of zen temples by this film without words. The film reflects realistically the spirituality of zen and the real nature of mind.
Directed by: Fabian Enzinger, music by: Michael Stearns (Baraka) and Virgil Enzinger.

2012. május 13., vasárnap

Gyémánt és lótusz

Zen tanmeséket, verseket és inspiráló gondolatokat tartalmaz az a két kötet, melyről most írok. Aki járatos a zen irodalomban, annak nem okoz túl nagy nehézséget megérteni e szövegek tartalmát, mondanivalóját, aki nem annyira, annak szokatlannak tűnhet. 
A koan általában egy rövid párbeszéd egy zen mester és tanítványa között vagy egy történet zen szerzetesek körében. A mester olyan kérdést, feladványt tesz fel tanítványának, melyre az értelem segítségével nem lehet logikus választ adni. Általában akkor szokta a mester elfogadni a választ, ha a tanítvány az 'itt és most' pillanatában benne van és nem az eszét használja a feladat megoldására.
Számtalan ilyen koan létezik, melynek legjobb gyűjteménye a 'Kapujanincs átjáró', ebből is bekerült néhány e két kiadványba. Nézzünk egy-két koant:

Kérdés - felelet

- Ostobák ezek a Zen történetek! - kiáltott fel egy ember. - Egy szót sem értek belőlük.
- Tökéletesen igazad van - felelte a mester. - Ahol nincs víz, ott nem kell félni a hullámoktól.

Három font len

Egy szerzetes megkérdezte Tung-san mestertől:
- Mi a Buddha?
- Három font len - válaszolta Tung-san.

Ez utóbbi a legjobb példa a koan megértéséhez. A mester épp lent mért ki egy mérlegen, mikor a szerzetes feltette ezt a kérdést. A mester a jelenben, az 'itt és most' állapotában válaszolt. Így sokkal igazabb választ adott, mintha az értelem által kezdte volna el fejtegetni a Buddha lényegét.

A koan mellett a haiku a leginkább elterjedt műfaj a zen irodalomban. Rövid, 17 szótagból álló, rendszerint három soros versikék, melyek szintén a pillanatot próbálják megragadni, a természetet úgy, ahogy az valójában létezik:

Csillagos tótükör
mit kósza téli zápor
olykor végigsöpör.
(Basó)



Virág volt, ami fölrepült
az ágra?
Csak lepke és ott fenn megült.

Távolodó ősz.
A patak elrejtőzik
A sűrű fűben.

A fűzfa zöld, a virágok pirosak.
A varjak feketék, a darvak fehérek.
Látod? Hallod?

Végezetül két történet némi humorral fűszerezve, melyek a fenti könyvekben fellelhetőek:

Két szó

Volt egyszer egy szigoráról híres kolostor. A szerzeteseknek még beszélniük sem volt szabad, csak minden tizedik évben szólalhattak meg, de akkor is csak két szót mondhattak ki. Az egyik szerzetes a kolostorban töltött első tíz év után odaállt a mestere elé.
- Két szót! - mondta a mester.
- Nehéz volt - felelte a szerzetes.
Tíz évvel később a szerzetes ismét a mester elé állt.
- Két szót!
- Rossz... étel! - felelte a szerzetes.
Újabb tíz év múlva a szerzetes megint a mester elé állt.
- Két szót!
- Elegem van!
- Ejnye! - nézett rá mérgesen a mester. - Te mindig csak panaszkodsz!

A csend hangjai

Négy szerzetes elhatározta, hogy két héten keresztül szótlanul fognak meditálni. Az első este a gyertya lobbant egyet, majd elaludt.
- Jaj, ne! - kiáltott fel az első szerzetes. - Kialudt a gyertya!
- Nem szabad beszélnünk! - szólt rá a második szerzetes.
- Ejnye, miért törtétek meg a hallgatást? - mordult fel a harmadik.
A negyedik felnevetett.
- Ha - ha - ha! Egyedül én tartottam magam a fogadalmunkhoz!

(Felhasznált irodalom: Gyémánt és lótusz - Zen tanmesék és versek, Stb. Kiadó
Miriam Levering: Zen inspiráló tanítások, Alexandra Kiadó)

This post is relevant only for Hungarian people!

2012. május 6., vasárnap

RIP MCA

Sokként ért bennünket a hír, miszerint MCA, vagyis Adam Yauch, a Beastie Boys tagja életét vesztette. Évek óta küzdött a rákkal, míg 2012 május 4-én, 47 éves korában eltávozott. Adam buddhista volt, felesége tibeti származású, egy lányuk született. Nagy részt vállalt a Free Tibet mozgalomban, a Tibetan Freedom koncertek szervezésében, alapítványt is hozott létre (Milarepa Found). Emlékére szóljon a Bodhisattva Vow, vagyis a Bodhiszattva Fogadalom:

http://www.myspace.com/video/tim/bodhisattva-vow-beastie-boys/2746931

The news came as a shock that MCA ie Adam Yauch the member of Beastie Boys died. He had been fighting of cancer for many years till he left this world at the age 47 in May 4 2012. Adam was buddhist and his wife is a Tibetan origin, they have one daughter. He had a big role in Free Tibet movement, Tibetan Freedom concerts and Milarepa Found. For his memory let play the Bodhisattva Bow.


2012. május 1., kedd

Nada rupa parabrahma

Nada rupa parabrahma - A Legfelsőbb formája a hang

Hogy mit értünk 'Legfelsőbb' alatt, csak egy elméleti megközelítés. Kinek mit jelent, kultúrától, világnézettől, vallástól függően. A lényeg ugyanaz, az energia legfinomabb megjelenési formája, rezonancia. Teremtő erő, ha pozitív rezgésekről beszélünk, de tudjuk, lehet romboló is, vagyis egyes értelmezések szerint disszonancia.

A keleti kultúrában - főleg Indiában - úgy tartják, az első rezgés, az első hang az 'OM' volt, ami nem más, mint a teremtés első pillanata. Fény és hang együttes megjelenése, melyből minden más keletkezik, tehát a forrás, az eredet. Nem véletlen tehát, hogy a mantrák szinte mindegyike 'OM'-mal kezdődik, alátámasztva a teremtés elvét.

Sejtjeinknek szükségük van erre a pozitív rezonanciára, mely biológiailag is kimutathatóan regeneráló hatású. Pszichés és mentális hatásokról nem is beszélve. A hang, rezonancia tudatos használata terápiának, meditációnak tekinthető. Terápia, mint a hangfürdő vagy a tibeti hangtálas kezelés. Meditáció, mint mantra japa - mantra mentális ismétlése -, elég, ha csak a Krishna tudatúakra gondolunk. De templomainkban is megjelenik mindez természetesen, zsoltáréneklés, valamint az orgonajáték során. Nem más, mint elmélyülés, meditáció, transzcendentális élmény.

Mindez beépíthető mindennapjainkba. Ha van otthon egy kisebb fajta hangtálunk, használhatjuk rendszeresen. A munka utáni zenehallgatás, rádiózás sem elhanyagolható, kikapcsoló élményt nyújt. Legjobb hatása mégis a közösségben való zenélésnek, zenehallgatásnak van. A sort még lehetne folytatni, a lényeg, legyünk tudatában a hang, a zene gyógyító, építő, elmélyítő erejének és életünk könnyedebbé válik.

Nada Rupa Parabrahma - The form of the Highest is the sound

What the meaning of 'Highest' is just a theoretical approach. It has different meaning according to culture, ideology or religion. The essence is the same, this is a gentle form of energy, a resonance. A creative force for positive meaning but it is known it could be also destructive in case of dissonance.

In the Eastern tradition - mostly in India - it is said the first vibration and sound was 'OM' which was the first moment of creation. Appearience of light and sound in a same time, the starting point of all being so the source, the origin. That is why almost all the mantras start with 'OM' confirmed the theory of creation.

Our cells need this positive resonance as a regenerated affect what is manifested in biologial, psychical and mental level as well. The conscious useage of sound and resonance in therapy are considered meditation. Therapy in the meaning of 'sound bath' or Tibetian bowls treatments. Meditation as mantra japa - mental repetition of mantra - like in Krishna consciousness. But it appears also in our Chritian churches during psalm singing and organ play. It is immersion, meditation a transcendental experience.

All of these can be put in our daily life. If we have a small kind of sound bowl we can use it regularly. Listening music, radio after working time can be also relaxed. The best affect can be in community music gathering or music listening. The list is unlimited, the point is to be aware of healing and constructive power of sound and music thereby our lifes become easier.