Minden mozgás ritmus, az élet ritmus, minden egyes léptünk, beszédünk, minden egyes szívverés, lélegzet ritmus szerint zajlik. Az emberek, a társadalom ritmusban élnek egymással. Az emberi élet szakaszai is ritmusban telnek, a napok, az évszakok, évek ritmusban haladnak.
Lehetne még folytatni e közhelyeknek tűnő kijelentéseket, mégis így van. A Malinke törzs szava a ritmusra a FOLI. Számukra ez a szó messze túlmutat a doboláson, a táncon és a hangon. Az élet minden területén megtalálható.
A lenti film ezt tárja fel elénk, melyben a ritmust nemcsak halljuk, de látjuk is. A film segítségével átélhetjük, sőt átértékelhetjük mindazt, amit ez az egyszerű szó, hogy ritmus - FOLI - magában foglal. Aki a ritmus szerint él, az a természet szerint él.
Life has a rhythm, it's constantly moving. The word for rhythm (used by the Malinke tribe) is FOLI. It is a word that encompasses so much more than drumming, dancing or sound. It's found in every part of daily life. In this film you not only hear and feel rhythm but you see it. It's an extraordinary blend of image and sound that feeds the senses and reminds us all how essential it is.
(Rendezte/Directed by: Thomas Roebers és Floris Leeuwenberg. Hang/Sound: Bjorn Warning. Készült/Place: Baro, Guinea.)
A K-Zaj egyik színfoltja a debreceni könnyűzenei életnek. Egyike azon zenekaroknak, mely több figyelmet érdemelne. Élőben természetesen teljesen más hatást keltenek, mint a Cukros Citrancs EP-n. Ez utóbbi teljesen megállná a helyét a hazai rádiókban is akár.
El tudnám őket képzelni egy-két, műfajilag közel álló, befutott banda társaságában turnézni, pl. Irie Maffia, Akkezdet Phiai, Punnany Massif. Ebből a stílusukra is lehet következtetni: hip-hop élő hangszerelésben, sok-sok fűszerrel, mint funk, jazzy, rock.
Néhány szót a tagokról... Milotai Geri, az énekes/MC érett szövegekkel, pontos ritmikával prezentálja mondanivalóját, mely a Gyónásban szépen meg is mutatkozik számunkra. A csapat másik motorja Urbán Bence, a Gidnim'Rém, igazi reneszánsz ember. Itt gitáron játszik, amúgy annyi hangszere van már otthon, hogy el se fér a szobájában. Kiválóan dobol, billentyűzik, ütőzik és még sorolhatnám, s persze van egy rakás zenei projektje. A basszus groove-okat Seres Balázs szolgáltatja, élőben mutatkozik meg igazán tehetsége. Dobon Török Emese játszik, szintén magas fokon. Ő jelenleg a Kőbányai Zenesuliban tanul, tehát nagy jövő állhat előtte, mint zenész. Mosek Márti, a zenekar másik női tagja vokálozik, gyönyörű hangja itt is megmutatkozik.
Tehát K-Zaj-ra fel, lessétek az EP-t! Elérhetitek őket a Facebook-on, az EP dalai letölthetőek a Soundcloud-on. Figyeljétek!
K-Zaj is one of the most interesting band in Debrecen which should deserve more attention. As a live band they have different impression then in this EP what could be played by the radio stations. I can imagine them in a tour with some similar bands like Irie Maffia, Akkezdet Phiai or Punnany Massif. The style is hip-hop in live with spices like funk, jazzy, rock.
Some words about the members... Geri Milotai (vocal/MC) represents mellow lyrics in exact rhythms. Bence Urbán, the Gidnim'Rém is a renaissance man. Now he plays the guitar but can play different instruments like drums, percussion and keyboards. Bass grooves are played by Balázs Seres, drums are played by Emese Török and Márti Mosek made the vocals all in a high level.
Ír jezsuiták által létrehozott oldal, mely arra biztat minket, szánjunk napi 10 percet egy rövid imádságra. Fontos kiemelni, nem kell feltétlenül kereszténynek vagy vallásosnak lennünk ahhoz, hogy használjuk ezt az oldalt. Az ima egyetemes, vallásoktól független. A forma eltérhet, a lényeg azonos. Viszont nem árt időnként visszavonulnunk, lecsendesednünk, ha csak egy rövid időre is. Ehhez nyújt segítséget az oldal.
A website created by Irish Jesuits which recommends us to take 10 minutes for a short prayer. It is important to note that it is not necessary to be Chritian or religious to use this site. Indeed the prayer is universal and independent from any religions. The form could be different the essence is the same. But sometimes it is useful to withdraw and calm down at least for a short time. This site can help for that.
A Biosphere azon filmek közzé tartozik, mint a Baraka vagy a nemsokára bemutatásra kerülő Samsara. A Föld bolygó, az emberek, a városok és szokások audiovizuális bemutatása. Az űrutazástól Tibeten és az óceánok világán át New York és Párizs nagyvárosi forgatagáig vezet körbe minket a film.
Az emberi népesség négy naponta egy millió fővel gyarapodik s mára elértük a 7 milliárdot. Ez főként akkor tűnik aggasztónak, mikor belegondolunk, hogy 1970-ben még csak 3,5 milliárdan éltünk a Földön, vagyis fele ennyien.
A népesség növekedésével újfajta környezeti problémákkal is szembesülünk. Annak ellenére, hogy talán jobban odafigyelünk környezetünk védelmére, az ellene tett pusztítás is számottevő. Olybá tűnik, nem törődünk eleget bolygónk jövőjével.
Szóval mi is az a bioszféra? Egyszerűen fogalmazva bolygónk felszínének azon része, ahol minden élőlény létezni képes. A legmélyebb földrétegektől az óceánokon át az atmoszféra legmagasabb szintjéig, ahol az élet kialakulhat.
An audiovisual presentation about our planet, its people, its cities, its habitat. The human population of our planet is steadily increasing at the rate of one million more people every four days, and the total human population is now over seven thousand million! This is quite frightening when you remember that in 1970 there were fewer than 3,500 million humans inhabiting the world.
As the human population increases, so do environmental problems of every kind. More attention is now being paid to the environment, but huge damage is still being done throughout the world. At the moment there is not enough thought for the future.
So what is the biosphere? Put simply, it’s the bit on the outside of the planet, where all living things are able to exist. It includes the deepest layers of soils and ocean trenches, upwards to the highest levels of the atmosphere in which any form of life (including dormant spores, bacteria or other cells) is present.
Debreceni zenészek és zenemű kedvelők körében ismerősen cseng Arany Zoltán neve, ha máshonnan nem, a Perro Negro zenekarból. Nekem róla sokszor beugrik Nikola Parov, aki Zolihoz hasonlóan rengetegféle népi pengetős, vonós, fúvós és ütős hangszeren játszik, olyanokon, amikről az ember még csak nem is hallott. Megszámolni is nehéz lenne hangszerarzenálját, arról nem is beszélve, ahogyan játszik rajtuk.
Felmerül a kérdés, honnan tanult meg mindezeken játszani, hol leste el a technikáit, honnan szerzi az eredeti hanganyagokat. Youtube csatornáját, melyen 106 saját videó szerepel, több, mint 3 millióan nézték meg, vannak természetesen népszerűbb darabok, főleg középkori zenék.
S hogy milyen nemzetek zenéit játssza is ő? A teljesség igénye nélkül: bolgár, macedón, görög, török, arab, spanyol, portugál, ír, kelta, dél-amerikai és persze magyar népzene. A világzene kifejezést nem szereti, helyette inkább a 'folk'-ot használja.
Zoli már egészen kis korától, 4 évesen kezdett el zenét tanulni zeneóvodában. Tinédzser korában már egyre inkább csak a folk zene felé kezdett kacsingatni és a mai napig is erre esküszik leginkább. Két saját albuma is megjelent, az egyik 'Folk's not dead!' címen, valamint a Perro Negro-val is szép sikereket érnek el, mely zenekar idén ünnepelte 10. születésnapi buliját a Modem kertben. Emellett persze több formációban is szerepel, illetve önállóan is sokszor hívják.
Úgy gondolom, a Zolihoz hasonló zenész tehetségek több figyelmet érdemelnének hazánkban, hány és hány zenészről írhatnám még e sorokat! És szerencsések vagyunk mi, debreceniek is, hogy városunkban oly sok jó zenész születik. Zoli közülük az egyik, ha tehetitek, nézegessétek videó csatornáját, csemegézzetek a különböző stílusok közül és élőben is nézzétek játékát.
Arany Zoltan' name is well known in the music life of Debrecen unless from the band Perro Negro. Like the musician Nikola Parov Zoltan also can play many kind plucked, string, blower and percussion folk instruments what are usually unknown for us. It is hard to count all of that indeed how he can play on. The question is how he had learnt to play the technics and how to collect the original materials. His Youtube channel has 106 videos with more than 3 million hits, the most popular songs are the medieval and Renaissance songs. What kind of folk songs are played? Bulgarian, Macedonian, Greek, Turkish, Arabic, Spanish, Portuguese, Irish, Celtic, South-American and of course Hungarian folk songs. He prefer to use 'folk' instead of 'world music'. Zoli had started to learn music in a very young age - 4 years old - in a music kindergarten. At this teenage he had turned more to folk music which is his favourite since today. 2 own albums had been released, one of these is 'Folk's not dead' and the and the 10 years old Perro Negro is also popular. Beside of these he has many other music projects. On my opinion talented musicians like Zoltan should deserve more attention in Hungary. As a citizen of Debrecen we are lucky to have many good musicians and one of them is Zoli. My advice is to check his channel and select from the styles you like or visit his concerts.
"Elindultam egy vándorútra. A vándorút során sok mindenbe beleszagoltam, egy kicsit szellemi kóbor kutyává váltam, amelyik ideszagol, odaszagol. Ebből valami olyasmi történt, hogy kikovácsolódott bennem valami saját (...) nem vallás az, de van egy saját hitrendszerem."
"Érdekes, hogy a nagyhatású vallások mindig Közel- vagy Távol-Keleten jöttek létre. És földrajzilag legtöbbször hegyes vidéken. (...) Vajon miért? Ott közelebb van a Föld az Éghez? Ki tudja?"
"Ha nagy bajban vagyunk, betegségek, lelki krízisek esetén, sokszor visszanyúlunk a mágiához, a varázsláshoz, a csodaváráshoz, irracionálisan hatalmassá növelt, mágikus erejű guruk, fényt és energiát adó szellemi vezetők imádatához. (...) Amiből az ő hatalmuk fakad, az a mi hitünk, a bennük való hitünk ereje - a segítségükkel felszabaduló saját erőnk."
A '96-ban megjelent kötet - mely egy tv-sorozat esszenciája - ma sem veszt hiteléből. Popper Péter sem. Mélyen szántó gondolatai mélyen elgondolkodtatják az embert - persze csak ha fogékony e téma, a valláspszichológia iránt. Sok esetben magam is magamra ismerek benne. De hát ettől jó egy könyv, nem igaz?
"Itt van a mécses. Egész éjjel dolgoztam a fényénél. Reggel eloltom. Másnap este újra meggyújtom. Az edény ugyanaz, a kanóc ugyanaz, az olaj ugyanaz. De ugyanaz-e a láng, amelyik fellobban a következő éjszakán?" (Buddha)
(Popper Péter - Istenek órája, Türelem Háza Bt. Kiadó, Bp., 1996) This post is relevant only for Hungarian people!
Most a nagy melegben eszembe jutott a tavaly január végén tartott "The 3rd colour is amber" szemináriumunk. Mint ahogy az nevében is szerepel, ez volt a harmadik ilyen alkalom, egy zenei találkozó és műhely 13-14 ország részvételével, melyeknek fele mediterrán térségből érkezett - Tunézia, Izrael, Palesztina, Marokkó, Jordánia, Egyiptom, Zöld-foki Szigetek.
Mindhárom alkalommal pályázati pénzből tudtuk megvalósítani a projekteket a Diagonál Egyesülettel közösen. Jövőre is tervezünk, reméljük összejön, addig is a tavalyiról egy kis hangulat felvillanás:
Now in this hot weather came to my mind the "The 3rd colour is amber" seminar organised in January last year. As it is visible that was the third occasion, a musical meeting and workshop with 13-14 country participation, half of the participants arrived from Euromed countries - Tunisia, Israel, Palestine, Morocco, Jordan, Egypt and Cape Verde Islands. All the three projects were sponsored by foundings of Diagonal Association. We are planing the next one for the next year and we hope it will come true. In the meantime there is small presentation from the last one: