"Aldous Huxley kiszámította, hogy a csend köre évenként tizenhárom és fél kilométerrel szűkül. Már nincs messze az idő, szól, amikor a csend a földről tökéletesen eltűnik. Boldog lesz, akinek néha sikerül a Himalájában, vagy az óceánon félórás megnyugvásban részesülni. A meghittség köre egyre kisebb."
"Aldous Huxley had computed that the circle of silence is narrowing 13,5 kms annually. Time has come, he said, when silence is going to completely disappear from the Earth. One will be happy who will be able to receive a half an hour sedation in the Himalayas or on the ocean. The circle of intimacy is more less."
Három szál fut külön-külön, majd találkozik a film végén. Az első egy Finnországban megrendezésre kerülő jazz fesztivál, melyen Bill Cobham dobos készül fellépésére. A második egy svájci rehabilitációs központ, ahol zeneterápiás foglalkozásokat tartanak autista, fogyatékos fiataloknak. A harmadik helyszíne Brazília utcáira visz minket, a szamba, a karneválok világába. Három viszonylag különböző terület, mégis egy tőről fakad. A zene közös gyökereiről sok helyen lehet olvasni, mégis ez a dokumentumfilm tett számomra hiteles bizonylatot e tény mellett. Mindezen túlmenően a zene, mint terápiás eszköz, mint közösségteremtő erő és mint transzcendentális élmény együttesen van jelen. Javaslom a filmet mindazoknak, akik zeneterápiával foglalkoznak, akiket rabul ejt Dél-Amerika varázsa vagy jazz rajongóként követi Bill Cobham munkásságát.
Sonic Mirror (2008) Rendezte: Mika Kaurismak, zene: Bill Cobham
Three lines are running and comes together in this movie: first is a jazz festival in Finland with Bill Cobham drummer. Second is a rehabilitation centre in Switzerland dealing with autist and handicapped young people through music therapy. Third one is located in Brazil, the world of street music and carnevals. Relatively different areas but came from a common root. You can read a lot about roots of music but this documentary had given a true picture for me in this topic. You can experience the present of music as a therapy method, community building energy and transcendental feeling together. I suggest this movie for those who works with music therapy, sympathizes with the music of South-America or follows Bill Cobham's work as a fan of jazz.
Sonic Mirror (2008) Directed by: Mika Kaurismak, music: Bill Cobham
Örömmel olvastam a hírt, miszerint a kultikus pszichedelikus rockot játszó Ozric Tentacles új dobosa nem más, mint Szende Balázs, a budapesti Rasa Sound tagja. Hogy hogyan találtak egymásra az itt olvasható, legyen elég annyi, hogy a 21. század vívmányainak, a közösségi és megosztó oldalaknak köszönhetően. A RasaSound hasonló muzsikát játszik, mint a közismertebb Korai Öröm és természetesen az Ozric is nagy hatással bír a zenekar stílusára. Balázs számára így egy álom tűnik megvalósulni, miszerint a kedvenc zenekarának dobosává válik. Első hazai fellépése az új zenekarával október 21-én az A38 hajón lesz.
Good news I had read that the new drummer of the Ozric Tentacles became Szende Balázs, member of Rasa Sound from Budapest. Thanks to the latest technology of the 21 century - internet and social networks - they had met and known each other. RasaSound plays similar music like the well-known hungarian band Korai Öröm and Ozric of course. A dream becomes true for Balázs to play in his favorite band. The first gig in Hungary is going to happen in A38 at 21th October. More info: www.ozrics.com
Látványdobos zenekart többet is ismerünk és láttunk már hazánkban. A holland csapat koncertjét volt szerencsém megnézni két évvel ezelőtt Debrecenben, ami felejthetetlen élmény volt számomra és a többi néző számára. Aki látta a 'Stomp out loud' című alkotást, az tudja miről beszélek, ha azt mondom, igen is lehet izgalmas és szórakoztató műsort készíteni kizárólag ütős hangszerekkel. Sőt, még hangszerek se kellenek hozzá, a mindennapi használati tárgyak, hulladék vagy csak maga az emberi test is kiválóan alkalmas zeneszámok írásához. A holland srácok inkább az első csoport, vagyis a hangszerekkel való alkotás hívei, ám bele-bele csempésznek egy-egy ritmikai játékot kézzel, lábbal, ilyen-olyan egyszerű eszközzel.
A Youtube-on megtekinthető egy teljes koncert, melyből itt egy kis ízelítő:
Ami kifejezetten szimpatikus a műsorukban, hogy külön blokkokba szednek egy-egy ritmusvilágot: brazil szamba, afrikai djembe, japán taiko, boomwachers, marimba, 'disco' dobfelszereléssel. Igazi csemege némely hangszer, melyen nemhogy játszani, de látni is ritkán akad lehetősége egy ütősnek. Továbbá figyelemre méltó a kreativitás és technikai tudás mellett az az alázat, amelyet az ütős hangszerek irányába mutatnak.
Egy szó, mint száz, aki teheti, nézze meg őket élőben (úgy az igazi), vagy videón.
There are many percussion band which had shows in Hungary. The concert of the holland team in Debrecen had been a great opportunity and fun for me and also for the audience. The one who saw 'Stomp out loud' knows that it is possible to make exciting and amusing show only with percussion instruments. Indeed for writing songs is not necessary to have any instrument but household objects, waste materials or the human body itself. The holland guys choosed the firts category: playing with instruments and also put some part of rhythmical play with hands, legs, body and some simple tool. What is likeable for me is that different rhythms of the world are put in blocks in the show: brasil samba, african djembe, japanese taiko, boomwachers, marimba, 'disco' with drumkits. Some of the instruments are rarities what are not only play on but also to see has a rare occasion for a percussionist. Furthermore, beside of creativity and technical knowledge the humility toward the instruments by the members are remarkable. By the way, my suggestion is to watch them live or in videos. It is availabe on Youtube and you can also check their Facebook page.
Az elkövetkezendő képek Jana Hunterova alkotásai, akivel többek között részt vettünk egy ifjúsági szemináriumon Ashdod-ban, Izraelben. A találkozó címe 'Yes we can', témája a bűnmegelőzés, a káros szenvedélyek és az erőszak terjedésének megakadályozása a fiatalok körében, melyre tíz országból érkeztek ifjúságsegítők, civil szervezetek képviselői. Az országot lehetőségünk nyílt egy másfajta szemszögből is megvizsgálni, mint amit legtöbbször a média mutat. Íme néhány impulzus:
The following picures are made by Jana Hunterova, who we took part in a youth seminar in Ashdod, Israel. The title of the meeting is 'Yes we can', the topic is prevention of addiction and violence among the youth. The participats - youth workers, ngo members - arrived from 10 countries. We had the opportunity to have a different view of the land unlike the reports of media in general. Here is some impulse:
Freddie
Mercury mondta egyszer egy interjúban, hogy szerinte csak kétféle zene létezik:
jó zene és rossz zene. Ezt még akkor, 12 éves fejjel nem igazán értettem,
pontosabban értetlenül hallottam ezt a primitívnek tűnő választ. Igen sok
időben tellett, míg rájöttem, mit is akart nekünk ezzel közölni a zenetörténelem
egyik legmeghatározóbb énekese. Az, hogy milyen stílust játszik egy előadó vagy
zenekar, az nem számít, hisz minden zenei stílus önmagában tökéletes. Az
viszont nem mindegy, hogyan adja elő a művész. Mindent lehet ugyanis jól is és
rosszul is játszani. Lehet szívvel-lélekkel, őszintén megszólítani az embereket
és lehet hiteltelenül, semmitmondó szövegekkel. A kérdés tehát nem a zenei
műfajon, stíluson vagy akár a technikán, képzettségen van, hanem az előadó
személyiségén, hitelességén, mondanivalóján. Csak az a zenész, zenekar
lesz sikeres, akiben megvan a kellő alázat magához a zenéhez és a közönséghez
egyaránt. Freddie Mercury had said in one of his interview that there are two kind of music: good music and bad music. That time at my age of 12 I did not understand this answer seems so 'primitive'. It took so much time when I realised what one of the most determinative singer of music history wanted to communicate to us. It does not matter what type of music is played because all music genre is perfect as it is. On the other hand it is not at all how it is played. All can be played eighter good or bad. It could be played heartly and truly and also untruthful and with meaningless lyrics. So the question is not about the music genre, style, technics or qulification but the personality, credibility or say of the performer. Only that musician or band is going to be famous who has the due humility for the music itself and for the audience.
A zene
univerzális nyelv, a matematika mellett a hangjegyek világa az, melyet minden
nemzet közösen beszélhet. A zene rezgés, a kvantumfizika legújabb kutatásai szerint
a legkisebb elemi részecskék, az un. kvarkok alapja szintén a rezgés. Ezen
elmélet szerint a világegyetem működése is a rezgéseken alapul,
megkülönböztethetünk pozitív és negatív rezgéseket. A zene gyökerei a
civilizáció kezdetéig nyúlnak vissza, minden kultúrában megjelenik a zene
valamilyen formája. Sok esetben földrajzilag teljesen eltérő helyen ugyanaz a
zenei archetípus fedezhető fel az ősi kultúrák esetében. Az önkifejezés,
önkiteljesítés egyik formája, a művészetek egyik ága. Hamvas Béla megkülönböztetett
kétféle zenét, egy, mely elsősorban az érzelmekre, egy mely az intellektusra
hat. Persze 100% önmagában egyik se létezik, itt az arányokon van a fő
hangsúly. A zene építhet és rombolhat, attól függően, hogy pozitív vagy negatív
rezgés tartalma van-e túlsúlyban, hogy inkább harmónia vagy diszharmónia
fedezhető-e fel benne. A világegyetem működése is ezen elven alapul, ahol a
rezgés pozitív, ott harmónia, ahol negatív, ott diszharmónia uralkodik. Music is an universal language, beside mathematics the world of music notes is that everyone can understand in the globe. Music is resonance, the base of quarks - the smalest elemetal particles - is also resonance according to the latest researches of quantum physics. From this theory the function of universe based also on vibration, distinguished positive or negative. The roots of music goes back to the beginning of civilisation, some kind of music form appears in each culture. In many case the same musical archeotype can be descovered in geographically different places of the ancient cultures. Music is one of the forms and arts of self-expression and self-actualisation. Béla Hamvas differentiates two kind of music, one affects primarily for emotions, one for intellect. Neighter exists totally alone but in rates. Music can build or desrtoy depending on dominance of positive or negative vibration content, what can result harmony or disharmony. The function of universe based also on this theory, positive resonance affects harmony, negative affects disharmony.